Ръководител – Валя Въндева – ОУ ”Хр.Ботев” с.Каспичан
СИП „ Фолклор на етносите в България –
ромски фолклор” ОУ „Хр. Ботев“ – с. Каспичан
България е една от страните с най- многобройно ромско население.Тяхната култура и традиции формират важна част общонационалното културно наследство и не биха могли повече да бъдат игнорирани.
Когато през 2011 год., ми предложиха да преподавам СИП – „ Фолклор на етносите в България – ромски фолклор”, не се поколебах изобщо.Защото от 1979 година работя с ученици от този етнос.С удоволствие продължих да работя и през тази учебна година – 2012/2013 год., към проекта при СОУ „ Цанко Б.Церковски” с.Никола Козлево- „ Образованието – моят път към интеграция.
В групата участват 15 ученика от II – IV клас. Целите, които сме си поставили са:
1.Възпитаване на учениците в дух на етническа толерантност.
2.Формиране на системата от знания за обществото, света и човека.
– понятия свързани с етническата особеност на живеещите в България общности и др.;
– понятия свързани със семейни и родови отношения.
3.Формиране чувство на гордост от принадлежност към определена етническа група и към българската нация.
4.Привличане и задържане на учениците от ромски произход, чрез изучаване на ромски фолклор.
– създаване на модел за възпитание на етническа толерантност, гордост и приятелство.
5.Формиране на познавателни, комуникативни и практически умения.
Учениците от СИП „Фолклор на етносите в България – ромски фолклор” 2-4 клас, се запознаха още в първите часове с видовете етнически групи в България. Веднъж заинтригувани у учениците бързо се събуди активността и желанието им за работа. Включиха се със желание да изучават не само ромски приказки, предания, обичаи и песни, но и от българския фолклор.
С голямо желание участваха във фестивала „ Кирека пее и танцува” , който беше проведен на 13.10.2012год. в месността „Кирека ” край гр.Каспичан.
Проведена бе среща с родителите на учениците участващи в СИП „Фолклор на етности – ромски фолклор”. Те се запознаха с целите и плана на работа – 20.11.2012год. Учениците се запознаха какво означава понятието фолклор.Чрез изучаването на приказки, легенди, предания, пословици и поговорки, учениците стигнаха до извод, че в тях присъстват образи, сюжети и мотиви близки най вече до българските. Запознаха се със забележителностите на родния край и усилено се готвят за вечерта на тема „ Моят роден край”. Те обичат много да пеят и танцуват.В часовете се разучават песни и танци от ромския., турския и българския фолклор.Заложено е да бъдат запознати и с руските цигански романси.
С голямо желание взеха участие в Коледния концерт в гр.Шумен на 14.12.2012 год. под наслов „ Да бъдем толерантни към различното” Представиха се с танца Gangnam Style. Представянето им беше осъществено благодарение помощта на родителите на Азосена Розалинова и Десислава Красимирова.
Дейно участие взеха и в празника Василица.Те стигат до извода, че откриват прилики между ромските, турските и български обичаи и традиции – 14.01.2013 год.
Часовете дават възможност на децата да опознаят богатия фолклор на другите етноси.